Միջազգային աշխատարան ճանապարհային անվտանգության հարցերով
2025 թվականի հունիսի 3-ին ԱՊՆԱ նախագահ Արտոյմ Պետրոսյանը, որը միաժամանկ հանդիսանում է Հայսատանի Ավտոմոբիլային Ֆեդերացիայի՝ Ճանապարահային անվտանգության և շարժունակության գծով ղեկավարը, մասնակցեց Հայաստանում ճանապարհային անվտանգության խնդիրներին նվիրված աշխատարանաին, որը կազմակերպվել էր Ասիական զարգացման բանկի կողմից։ Միջոցառումը միավորոել էր տարբեր միջազգային գործակալությունների և տեղական պետական մարմինների ներկայացուցիչների, որոնք հավաքվել էին՝ գնահատելու ճանապարհային անվտանգության ընթացիկ խնդիրներն ու Safe System համակարգի կիրառման շնորհիվ իրավիճակի փոփոխության հեռանկարները։
Աշխատարանի ընթացքում ներկայացվեցին մտածելու տեղիք տվող զեկույցներ, որոնցից առավել համապարփակը Ճանապարհային անվտագնության առաջատար մասնագետներից մեկի՝ դոկտոր Սոամս Ջոբի զեկույցն էր։ Ելույթով հանդես եկավ նաև ՀՀ ՏԿԵ նախարարի տեղակալ Արմեն Սիմոնյանը, ՃԱԱԽ-ի ու iRAP ծրագրի ներկայացուցիչները։ Մասմակիցները խմբային քննարկումների ընթացքում անդրադարձան ենթակառուցվածքների անվտանգությանը, արագության ռեժիմի կարգավորմանը, երթևեկության մասնակիցների վարքին և ընդունվող լուծումների ինստիտուցիոնալացմանն ոււղված մոտեցումներին առնչվող թեմաների։
Նման միջոցառումները ընդգծում են միջգերատեսչական համագործակցության և տվյալահեն ռազմավարության կարոևորությունը Հայաստանի ճանապարհների անվտանգությունը բարձրացնելու և մահածության ցուցանիշները էականորեն կրճատելու հարցում։ Հանդիսանելով այս խնդրին առնչվող կառույցներից մեկը՝ Ասոցիացիան մշտապես հավատարիմ է գործընկերական կապերի ամրացմանն ու ճանապարհային անվտանգության մակարդակի բարձրացմանն ուղղված արդյունավետ լուծումների կիրառմանը։

Interanational Road Safety Workshop by ADB
On June 3, 2025, Artyom Petrosyan, President of AORA and Head of Road Safety and Mobility at Armenian Automobile Federation, participated in the Armenia Road Safety Workshop organized in collaboration with the Asian Development Bank and attended by key government and international stakeholders. This event brought together experts across different agencies to assess current road safety challenges and explore opportunities for transformation through the Safe System approach.
The workshop featured thought-provoking presentations from global and regional experts, including Dr. Soames Job, Senior Road Safety Management Specialist, and representatives from the Armenian Ministry of Territorial Administration and Infrastructure, iRAP and the National Road Safety Council. Participants engaged in hands-on group discussions addressing infrastructure safety, speed management, road user behavior, and the institutional leadership needed to scale impact.
Events like this underline the importance of intrasectoral collaboration and data-driven strategy to reduce road fatalities and improve mobility safety. As part of Armenia’s road safety ecosystem, the Association remains committed to fostering partnerships and supporting effective solutions that prioritize lives and well-being on our roads.