Միջազգային աշխատարան ճանապարհային անվտանգության հարցերով
2025 թվականի հունիսի 3-ին ԱՊՆԱ նախագահ Արտոյմ Պետրոսյանը, որը միաժամանկ հանդիսանում է Հայսատանի Ավտոմոբիլային Ֆեդերացիայի՝ Ճանապարահային անվտանգության և շարժունակության գծով ղեկավարը, մասնակցեց Հայաստանում ճանապարհային անվտանգության խնդիրներին նվիրված աշխատարանաին, որը կազմակերպվել էր Ասիական զարգացման բանկի կողմից։ Միջոցառումը միավորոել էր տարբեր միջազգային գործակալությունների և տեղական պետական մարմինների ներկայացուցիչների, որոնք հավաքվել էին՝ գնահատելու ճանապարհային անվտանգության ընթացիկ խնդիրներն ու Safe System համակարգի կիրառման շնորհիվ իրավիճակի փոփոխության հեռանկարները։
Աշխատարանի ընթացքում ներկայացվեցին մտածելու տեղիք տվող զեկույցներ, որոնցից առավել համապարփակը Ճանապարհային անվտագնության առաջատար մասնագետներից մեկի՝ դոկտոր Սոամս Ջոբի զեկույցն էր։ Ելույթով հանդես եկավ նաև ՀՀ ՏԿԵ նախարարի տեղակալ Արմեն Սիմոնյանը, ՃԱԱԽ-ի ու iRAP ծրագրի ներկայացուցիչները։ Մասմակիցները խմբային քննարկումների ընթացքում անդրադարձան ենթակառուցվածքների անվտանգությանը, արագության ռեժիմի կարգավորմանը, երթևեկության մասնակիցների վարքին և ընդունվող լուծումների ինստիտուցիոնալացմանն ոււղված մոտեցումներին առնչվող թեմաների։
Նման միջոցառումները ընդգծում են միջգերատեսչական համագործակցության և տվյալահեն ռազմավարության կարոևորությունը Հայաստանի ճանապարհների անվտանգությունը բարձրացնելու և մահածության ցուցանիշները էականորեն կրճատելու հարցում։ Հանդիսանելով այս խնդրին առնչվող կառույցներից մեկը՝ Ասոցիացիան մշտապես հավատարիմ է գործընկերական կապերի ամրացմանն ու ճանապարհային անվտանգության մակարդակի բարձրացմանն ուղղված արդյունավետ լուծումների կիրառմանը։

Международный семинар по дорожной безопасности
3 июня 2025 года Артем Петросян, президент AORA и руководитель отдела безопасности дорожного движения и мобильности Армянской автомобильной федерации, принял участие в семинаре по безопасности дорожного движения в Армении, организованном совместно с Азиатским банком развития. Это мероприятие объединило экспертов из разных международных агентств и местных правительственных органов, которые собрались для оценки текущих проблем безопасности дорожного движения и изучения возможностей трансформации с помощью подхода Safe System.
В ходе семинаре были представлены наводящие на размышления презентации от мировых и региональных экспертов, включая доктора Соамса Джоба, ведущего специалиста по управлению безопасностью дорожного движения, и представителей Министерства территориального управления и инфраструктуры Армении, программы iRAP и Национального совета по безопасности дорожного движения. Участники провели практические групповые обсуждения, посвященные безопасности инфраструктуры, управлению скоростным режимом, поведению участников дорожного движения и институциональному подходу, необходимому для масштабирования принимаемых мер и решений.
Подобные мероприятия подчеркивают важность межсекторального сотрудничества и стратегии на основе данных для снижения смертности на дорогах и повышения безопасности мобильности в Армении. Являясь частью экосистемы безопасности дорожного движения Армении, Ассоциация по-прежнему привержена укреплению партнерских отношений и поддержке эффективных решений, которые ставят во главу угла жизни и благополучие на наших дорогах.