Աշխարհահռչակ Scania-ն պաշտոնապես Հայաստանում է
ԵՐԵՎԱՆ, 19 հունիսի. Բեռնատար ավտոմեքենաների և ավտոբուսների արտադրության համաշխարհային առաջատարներից մեկի՝ Scania-ի պաշտոնական ներկայացուցչության բացումը կարևոր իրադարձություն է Հայաստանի տրանսպորտային շուկայի համար։
Հայաստանում Scania-ի պաշտոնական գործընկերն է «Ավտո Գելլերի» ՓԲԸ-ն։
Ընկերության հիմնադիր և գլխավոր տնօրեն Գևորգ Գևորգյանի խոսքով՝ «Ավտո Գելլերին» հայաստանյան շուկա է բերում բիզնեսի նոր մոդել՝ կենտրոնանալով արդյունավետության, կանխատեսելի ինքնարժեքի, բարձրակարգ սպասարկման և հաճախորդների համար երկարաժամկետ խնայողությունների վրա։
Հայաստանում կներկայացվի Scania-ի մոդելային ամբողջական շարքը, երաշխիքային և տեխնիկական սպասարկումը, հատուկ ֆինանսական գործիքները, ինչպես նաև trade-in և buyback ծրագրերը։
Scania-ի հիմնական առավելությունների թվում են երկարակեցությունը, սպասարկման և շահագործման ծախսերի նվազեցումը, ժամանակակից տեխնոլոգիաները, հուսալիությունն ու վարորդի անվտանգությունն ու հարմարավետությունը։
Ներկայացուցչության բացման կապակցությամբ «Ավտո Գելլերի» ՓԲԸ-ն հայտարարել է հատուկ առաջարկների մասին։ Առաջիկա 45 օրվա ընթացքում Հայաստանում Scania-ի բոլոր վարորդները հրավիրվում են անվճար տեխնիկական զննման, իսկ նոր ավտոմեքենաների գնորդներին կառաջարկվի 3 տարի կամ 350 հազար կմ անվճար տեխնիկական սպասարկում։
Կենտրոնական Ասիայի տարածաշրջանում Scania-ի խորհրդի նախագահ Ստեֆան Դորսկին նշել է, որ Հայաստանը դարձել է Scania ընտանիքի լիարժեք մասը։ Դա ենթադրում է ոչ միայն բեռնատարների մատակարարում, այլև միջազգային չափանիշներին համապատասխանող պրեմիում դասի սպասարկում։
Հայաստանի էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալ Նարեկ Հովակիմյանի խոսքով՝ Scania-ի մուտքը կարևոր է ոչ միայն տրանսպորտային ոլորտի, այլև Հայաստանի տնտեսական զարգացման, ներդրումային միջավայրի և միջազգային գործարար համագործակցության համար։
Հայաստանում ԵՄ պատվիրակության ղեկավար Վասիլիս Մարագոսը կարևորել է Scania-ի դերը երկրի տրանսպորտային և լոգիստիկ ենթակառուցվածքների զարգացման ու առևտրի դիվերսիֆիկացման գործում։
Հայաստանում Շվեդիայի դեսպան Եվա Սունդկվիստն ընդգծել է, որ Scania-ն շվեդական արդյունաբերության խորհրդանիշերից է և աշխարհում ասոցացվում է նորարարությունների, հուսալիության, առաջատար տեխնոլոգիաների և սպասարկման բարձր մակարդակի հետ։
«Ավտո Գելլերի» ՓԲԸ-ի միջոցով Scania-ի պաշտոնական մուտքը հայ փոխադրողներին հնարավորություն է տալիս օգտվել համաշխարհային մակարդակի տեխնիկայից, պաշտոնական սպասարկումից, ֆինանսական գործիքներից և երկարաժամկետ մասնագիտական աջակցությունից։
«Ավտո Գելլերի» ՓԲԸ-ն, որը հիմնադրվել է 2023 թվականին, Հայաստանում հանդիսանում է IM Motors, SAIC Maxus, CATL և Scania բրենդների պաշտոնական ներկայացուցիչը։

World-Renowned Scania Is Now Officially Represented in Armenia
YEREVAN, June 19. The opening of the official representation of Scania, one of the world’s leading manufacturers of trucks and buses, marks an important milestone for Armenia’s transport market.
Scania’s official partner in Armenia is Auto Gallery CJSC.
According to the company’s founder and CEO, Gevorg Gevorgyan, Auto Gallery is introducing a new business model to the Armenian market, focused on efficiency, predictable total cost of ownership, high-quality service, and long-term savings for customers.
The full Scania model range will be available in Armenia, together with warranty and technical service, special financial solutions, and trade-in and buyback programs.
Scania’s key advantages include durability, reduced maintenance and operating costs, advanced technologies, reliability, and a high level of driver comfort and safety.
To mark the opening of the official representation, Auto Gallery CJSC has announced special offers. For the next 45 days, all Scania drivers in Armenia are invited to receive a free technical inspection, while buyers of new vehicles will benefit from free maintenance for 3 years or up to 350,000 km.
Stefan Dorski, Chairman of the Scania Board for the Central Asia region, noted that Armenia has become a full member of the Scania family. This means not only the supply of trucks, but also premium-class service in line with the brand’s international standards.
According to Armenia’s Deputy Minister of Economy, Narek Hovakimyan, Scania’s entry into the Armenian market is important not only for the transport sector, but also for the country’s economic development, investment climate, and international business cooperation.
Head of the EU Delegation to Armenia Vassilis Maragos highlighted the importance of Scania’s presence for the development of the country’s transport and logistics infrastructure and for trade diversification.
Sweden’s Ambassador to Armenia, Eva Sundquist, emphasized that Scania is one of the symbols of Swedish industry and is globally associated with innovation, reliability, advanced technology, and high-quality service.
Scania’s official entry into the Armenian market through Auto Gallery CJSC gives Armenian transport operators access to world-class vehicles, authorized service, financial solutions, and long-term professional support.
Auto Gallery CJSC, founded in 2023, is the official representative in Armenia of IM Motors, SAIC Maxus, CATL, and Scania.