Աշխարհահռչակ Scania-ն պաշտոնապես Հայաստանում է
ԵՐԵՎԱՆ, 19 հունիսի. Բեռնատար ավտոմեքենաների և ավտոբուսների արտադրության համաշխարհային առաջատարներից մեկի՝ Scania-ի պաշտոնական ներկայացուցչության բացումը կարևոր իրադարձություն է Հայաստանի տրանսպորտային շուկայի համար։
Հայաստանում Scania-ի պաշտոնական գործընկերն է «Ավտո Գելլերի» ՓԲԸ-ն։
Ընկերության հիմնադիր և գլխավոր տնօրեն Գևորգ Գևորգյանի խոսքով՝ «Ավտո Գելլերին» հայաստանյան շուկա է բերում բիզնեսի նոր մոդել՝ կենտրոնանալով արդյունավետության, կանխատեսելի ինքնարժեքի, բարձրակարգ սպասարկման և հաճախորդների համար երկարաժամկետ խնայողությունների վրա։
Հայաստանում կներկայացվի Scania-ի մոդելային ամբողջական շարքը, երաշխիքային և տեխնիկական սպասարկումը, հատուկ ֆինանսական գործիքները, ինչպես նաև trade-in և buyback ծրագրերը։
Scania-ի հիմնական առավելությունների թվում են երկարակեցությունը, սպասարկման և շահագործման ծախսերի նվազեցումը, ժամանակակից տեխնոլոգիաները, հուսալիությունն ու վարորդի անվտանգությունն ու հարմարավետությունը։
Ներկայացուցչության բացման կապակցությամբ «Ավտո Գելլերի» ՓԲԸ-ն հայտարարել է հատուկ առաջարկների մասին։ Առաջիկա 45 օրվա ընթացքում Հայաստանում Scania-ի բոլոր վարորդները հրավիրվում են անվճար տեխնիկական զննման, իսկ նոր ավտոմեքենաների գնորդներին կառաջարկվի 3 տարի կամ 350 հազար կմ անվճար տեխնիկական սպասարկում։
Կենտրոնական Ասիայի տարածաշրջանում Scania-ի խորհրդի նախագահ Ստեֆան Դորսկին նշել է, որ Հայաստանը դարձել է Scania ընտանիքի լիարժեք մասը։ Դա ենթադրում է ոչ միայն բեռնատարների մատակարարում, այլև միջազգային չափանիշներին համապատասխանող պրեմիում դասի սպասարկում։
Հայաստանի էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալ Նարեկ Հովակիմյանի խոսքով՝ Scania-ի մուտքը կարևոր է ոչ միայն տրանսպորտային ոլորտի, այլև Հայաստանի տնտեսական զարգացման, ներդրումային միջավայրի և միջազգային գործարար համագործակցության համար։
Հայաստանում ԵՄ պատվիրակության ղեկավար Վասիլիս Մարագոսը կարևորել է Scania-ի դերը երկրի տրանսպորտային և լոգիստիկ ենթակառուցվածքների զարգացման ու առևտրի դիվերսիֆիկացման գործում։
Հայաստանում Շվեդիայի դեսպան Եվա Սունդկվիստն ընդգծել է, որ Scania-ն շվեդական արդյունաբերության խորհրդանիշերից է և աշխարհում ասոցացվում է նորարարությունների, հուսալիության, առաջատար տեխնոլոգիաների և սպասարկման բարձր մակարդակի հետ։
«Ավտո Գելլերի» ՓԲԸ-ի միջոցով Scania-ի պաշտոնական մուտքը հայ փոխադրողներին հնարավորություն է տալիս օգտվել համաշխարհային մակարդակի տեխնիկայից, պաշտոնական սպասարկումից, ֆինանսական գործիքներից և երկարաժամկետ մասնագիտական աջակցությունից։
«Ավտո Գելլերի» ՓԲԸ-ն, որը հիմնադրվել է 2023 թվականին, Հայաստանում հանդիսանում է IM Motors, SAIC Maxus, CATL և Scania բրենդների պաշտոնական ներկայացուցիչը։

Всемирно известная Scania официально представлена в Армении
ЕРЕВАН, 19 июня. Открытие официального представительства Scania, одного из мировых лидеров в производстве грузовых автомобилей и автобусов, стало важным событием для транспортного рынка Армении.
Официальным партнером Scania в Армении является ЗАО «Авто Геллери».
По словам основателя и генерального директора компании Геворга Геворгяна, «Авто Геллери» выводит на армянский рынок новую бизнес-модель, ориентированную на эффективность, прогнозируемую стоимость владения, качественное сервисное обслуживание и долгосрочную экономию для клиентов.
В Армении будет представлен полный модельный ряд Scania, гарантийное и техническое обслуживание, специальные финансовые инструменты, а также программы trade-in и buyback.
Среди ключевых преимуществ Scania — долговечность, снижение затрат на обслуживание и эксплуатацию, современные технологии, надежность, а также высокий уровень комфорта и безопасности водителя.
В связи с открытием представительства ЗАО «Авто Геллери» объявило о специальных предложениях. В течение ближайших 45 дней все водители Scania в Армении приглашаются на бесплатную техническую диагностику, а покупателям новых автомобилей будет предложено бесплатное техническое обслуживание в течение 3 лет или до 350 тысяч км пробега.
Председатель совета Scania в регионе Центральной Азии Стефан Дорски отметил, что Армения стала полноценной частью семьи Scania. Это означает не только поставку грузовых автомобилей, но и предоставление премиального сервиса, соответствующего международным стандартам бренда.
По словам заместителя министра экономики Армении Нарека Овакимяна, выход Scania на армянский рынок важен не только для транспортной отрасли, но и для экономического развития страны, инвестиционной среды и международного делового сотрудничества.
Глава Представительства ЕС в Армении Василис Марагос подчеркнул важность присутствия Scania для развития транспортной и логистической инфраструктуры страны, а также диверсификации торговли.
Посол Швеции в Армении Ева Сундквист отметила, что Scania является одним из символов шведской промышленности и во всем мире ассоциируется с инновациями, надежностью, передовыми технологиями и высоким уровнем сервиса.
Официальный выход Scania на армянский рынок через ЗАО «Авто Геллери» открывает для армянских перевозчиков доступ к технике мирового уровня, официальному сервису, финансовым инструментам и долгосрочной профессиональной поддержке.
ЗАО «Авто Геллери», основанное в 2023 году, является официальным представителем в Армении брендов IMMotors, SAICMaxus, CATL и Scania.