ԱՊՆԱ -Ն ՄԱՍՆԱԿՑԵՑ ՃԱՆԱՊԱՐՀԱՅԻՆ ԱՆՎՏԱՆԳՈՒԹՅԱՆ 4-ՐԴ ՆԱԽԱՐԱՐԱԿԱՆ ՀԱՄԱԺՈՂՈՎԻՆ
Փետրվարի 18-ից 20-ը Մարոկկոյի Մարաքեշ քաղաքում կայացավ Ճանապարհային անվտանգության 4-րդ նախարարականգլոբալ համաժողովը, որին Հայաստանի Հանրապետության պատվիրակության կազմում մասնակցեց նաև ԱՊՆԱ նախագահ Արտյոմ Պետրոսյանը։ Հինգ տարին մեկ անցկացվող այս ներկայացուցչական միջոցառումը կազմկարեպվել էր երկրի թագավոր Մոհամեդ 6-րդի բարձր հովանու ներքո և հավաքել էրշուրջ 2500 մասնակից աշխարհի 193 երկրից։ Կառավարության մակարդակով Հայաստանը ներկայացնում էր Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարի տեղակալ տկն Քրիստինե Ղալեչյանը։
Բացի զուտ համաժողովին նվիրված երեք օրերից կազմկարեպվել էին բազում քննարկումներ և հանդիպումներ ճանապարհային անվտանգության և շարժունակության ոլորտի առաջատար կազմակերպությունների հետ, որոնք ուղղված էին նշված ոլորտների առջև կանգնած հիմնական խնդիրները բացահայտելուն, ևս մեկ անգամ կառավարություններին հիշեցնելուն, որ ճանապարհներին մահացության դեմ պայքարը չպետք է ճանաչի փոխզիջումներ և որ միայն համակարգված մոտեցման շնորհիվ է հնարավոր հասնել այդ մտահոգիչ ցուցանիշների շոշափելի կրճատման։
Ավտոարտադրողների պաշտոնական ներկայացուցիչների ասոցիացիայի նախագահ Արտյոմ Պետրոսյանը, որը նաև հանդիսանում է ՀՀ Ավտոմոբիլային ֆդերացիայի տնօրենը՝ ճանապարհային անվտանգության և շարժունակության գծով, առանձին հանդիպումներ ունեցավ iRAP (International Road Assessment Program) ծրագրի և մասնավորապես՝ «Դպրոցների աստղային վարկանիշ» (Star Rating for Schools) նախագծի ղեկավար անձնակազմի հետ՝ ներկայացնելով 2023-2024 թթ Գյումրիում և Վանաձորում իրականացված պիլոտային ծրագրի արդյունքներն ու հեռանկարները։ Պայմանավորվածություն ձեռք բերվեց՝ դիտարկել ծրագիրը ազգային մակարդակով իրականացնելու հնարավորությունը, ինչը ենթադրում է հետագա մշտական աշխատանք պետական, մասնավոր և հասարակական մակարդակներում։
Հեռանկարային քննարկումներ տեղի ունեցան նաև միջոցառմանը մասնակցող այլ երկների, մասնավորապես՝ Եթովպիայի, Նամիբիայի, Անդորայի, Շվեդիայի ներկայացուցիչների հետ։

АОРА ПРИНЯЛА УЧАСТИЕ В 4-ОЙ МИНИСТЕРСКОЙ КОНФЕРЕНЦИИ ПО ДОРОЖНОЙ БЕЗОПАСНОСТИ
С 18-го по 20-е февраля в марокканском городе Марракеш под патронажем короля страны Мухаммеда 6-го прошла 4-ая глобальная министерская конференция по дорожной безопасности, в которой в составе армянской делегации принял участие и президент АОРА Артем Петросян. Это представительное мероприятие, которое проводится раз в пять лет, на этот раз собрало порядка 2500 участников из 193-х стран мира. Правительство Армении было представлено заместителем министра территориального управления и инфраструктур г-жой Кристине Галечян.
Кроме собственно трех дней, посвященных официальной повестке, было организовано также множество параллельных обсуждений и встреч с участием ведущих организаций и компаний, связанных с дорожной безопасностью и мобильностью, которые были направлены на выявление основных проблем и задач в указанных сферах, а также на то, чтобы в очередной раз напомнить государственным структурам по всему миру, что борьба со смертностью на дорогах не может подчиняться компромиссам и что только скоординированный подход может способствовать существенному сокращению этих беспокоящих показателей.
Президент Ассоциации официальных представителей автопроизводителей, который является также директором Армянской автомобильной федерации по части дорожной безопасности и мобильности, провел отдельные встречи с руководителями программыiRAP (International Road Assessment Program) и, в частности, проекта «Звездный рейтинг для школ» (Star Rating for Schools), представив результаты и перспективы осуществленной в 2023-2024 гг. пилотнойпрограммы для школ городов Гюмри и Ванадзор. Была достигнута договоренность о возможной реализации проекта на национальном уровне, что в свою очередь предполагает работу на государственном, частном и общественном фронтах.
Перспективы сотрудничества были обсуждены с участниками конференции из других стран, в частности из Эфиопии, Намибии, Андорры и Швеции.