ՆԵՐԿԱՅԱՑՎԵՑԻՆ «ՎԱՆԱՁՈՐ ԵՎ ԳՅՈՒՄՐԻ ՔԱՂԱՔՆԵՐԻ ՇԱՐԺՈՒՆԱԿՈՒԹՅԱՆ ԻՆԴԵՔՍ» ԾՐԱԳՐԻ ԱՐԴՅՈՒՆՔՆԵՐԸ
«Ավտոարտադրողների Պաշտոնական Ներկայացուցիչների Ասոցիացիա» ՀԿ-ն «Դաշինք՝ հանուն կայուն և կանաչ կառավարման» ԵՄ ֆինանսավորմամբ ծրագրի շրջանակում՝ որպես «Կանաչ նախաձեռնությունների» ենթադրամաշնորհային ծրագրերի մաս 2023 թվականի դեկտեմբերից իրականացնում էր «Վանաձոր և Գյումրի քաղաքների կայուն շարժունակության ինդեքս» նախագիծը, որի արդյունքները ներկայացվեցին Վանաձորի համայնքապետարանում։
ԱՊՆԱ նախագահ Արտյոմ Պետրոսյանը հավաքավծներին ներկայացրեց ծրագրի շրջանակներում իրականացրած աշխատանքները ըստ փուլերի, այն է՝ գրասենյակային ուսումնաիսրություններ, դաշտային հետազոտություններ, ֆոկուս խմբեր և հարցումներ, ինչպես նաև թե Վանաձոր և թե Գյումրի համայքներում կազմակերպված սեմիար-թրեյնինգներ։
Միջոցառման ներկաները հնարավորություն ստացան արդեն իսկ տեղում ծանոթանալ «Կայուն շարժունակության» հաշվետվությանը, որը տպագրվել է հայերեն և անգլերեն լեզուներով։
Առանձնակի ուշադրություն դարձվեց ծրագրի շրջանակներում իրականցրած «Դպրոցների աստղային վարկանիշ» հետազոտության արդյունքներին։ Դրա արդյունքում գնահատվել է ընդհանուր 40 դպրոց Վանաձոր և Գյումրի քաղաքներում։ Հաշվի առնելով հարցի կարևորությունը՝ Ասոցիացիան արդեն իսկ նախաձեռնել է յուրաքանչյուր համայնքի մեկական դպրոցի տարածքում միջամտություններ իրականացնելու գործընթացը, որը, հավանաբար, ավարտին կհասցվի մինչև 2024-2025 թթ ուսումնական տարվա մեկնարկը։
Այս ընթացքում նաև պայմանավորվածություն ձեռք բերվեց՝ շարունակել Վանաձորի համայնքապետարանի և ԱՊՆԱ համագործակցությունը կայուն շարժունակության ոլորտին առնչվող հարցերում։

THE RESULTS OF THE PROGRAM “MOBILITY INDEX IN THE CITIES OF VANADZOR AND GYUMRI” WERE PRESENTED
The “Association of Official Representatives of Automobile Manufacturers”, within the framework of the “Alliance for Sustainable and Green Management” program funded by the EU, as part of the sub-grant program “Green Initiatives”, since December 2023has been implementing the project “Sustainable Mobility Index of the cities of Vanadzor and Gyumri”, the results of which were presented at the Vanadzor City Hall.
AORA President Artyom Petrosyan gradually presented to the audience the events organized within the framework of the project, including academic research, field work, focus groups and sociological surveys, as well as training seminars held in the cities of Vanadzor and Gyumri.
Participants of the event got the opportunity to familiarize themselves with the “Sustainable Mobility Report” both in Armenian and English.
Special attention was paid to the results of the Star Rating for Schools program. During the work carried out, the safety level of a total of 40 schools in Vanadzor and Gyumri was assessed. Given the importance of the issue, the Association has already started a number of interventions in both cities to improve the safety rating of at least one school in each community. The Association intends to complete these works before the start of the 2024-2025 academic year.
During the meeting, an agreement was also reached to continue cooperation between AORA and the Vanadzor City Hall on issues related to the development of sustainable mobility.