ՆԵՐԿԱՅԱՑՎԵՑԻՆ «ՎԱՆԱՁՈՐ ԵՎ ԳՅՈՒՄՐԻ ՔԱՂԱՔՆԵՐԻ ՇԱՐԺՈՒՆԱԿՈՒԹՅԱՆ ԻՆԴԵՔՍ» ԾՐԱԳՐԻ ԱՐԴՅՈՒՆՔՆԵՐԸ
«Ավտոարտադրողների Պաշտոնական Ներկայացուցիչների Ասոցիացիա» ՀԿ-ն «Դաշինք՝ հանուն կայուն և կանաչ կառավարման» ԵՄ ֆինանսավորմամբ ծրագրի շրջանակում՝ որպես «Կանաչ նախաձեռնությունների» ենթադրամաշնորհային ծրագրերի մաս 2023 թվականի դեկտեմբերից իրականացնում էր «Վանաձոր և Գյումրի քաղաքների կայուն շարժունակության ինդեքս» նախագիծը, որի արդյունքները ներկայացվեցին Վանաձորի համայնքապետարանում։
ԱՊՆԱ նախագահ Արտյոմ Պետրոսյանը հավաքավծներին ներկայացրեց ծրագրի շրջանակներում իրականացրած աշխատանքները ըստ փուլերի, այն է՝ գրասենյակային ուսումնաիսրություններ, դաշտային հետազոտություններ, ֆոկուս խմբեր և հարցումներ, ինչպես նաև թե Վանաձոր և թե Գյումրի համայքներում կազմակերպված սեմիար-թրեյնինգներ։
Միջոցառման ներկաները հնարավորություն ստացան արդեն իսկ տեղում ծանոթանալ «Կայուն շարժունակության» հաշվետվությանը, որը տպագրվել է հայերեն և անգլերեն լեզուներով։
Առանձնակի ուշադրություն դարձվեց ծրագրի շրջանակներում իրականցրած «Դպրոցների աստղային վարկանիշ» հետազոտության արդյունքներին։ Դրա արդյունքում գնահատվել է ընդհանուր 40 դպրոց Վանաձոր և Գյումրի քաղաքներում։ Հաշվի առնելով հարցի կարևորությունը՝ Ասոցիացիան արդեն իսկ նախաձեռնել է յուրաքանչյուր համայնքի մեկական դպրոցի տարածքում միջամտություններ իրականացնելու գործընթացը, որը, հավանաբար, ավարտին կհասցվի մինչև 2024-2025 թթ ուսումնական տարվա մեկնարկը։
Այս ընթացքում նաև պայմանավորվածություն ձեռք բերվեց՝ շարունակել Վանաձորի համայնքապետարանի և ԱՊՆԱ համագործակցությունը կայուն շարժունակության ոլորտին առնչվող հարցերում։

БЫЛИ ПРЕДСТАВЛЕНЫ РЕЗУЛЬТАТЫ ПРОГРАММЫ «ИНДЕКС МОБИЛЬНОСТИ В ГОРОДАХ ВАНАДЗОР И ГЮМРИ
«Ассоциация официальных представителей автопроизводителей» в рамках программы «Альянс за устойчивое и экологичное управление», финансируемой ЕС, как часть суб-грантовой программы «Зеленые инициативы»с декабря 2023 г реализовывало проект «Индекс устойчивой мобильности городов Ванадзор и Гюмри», результаты которого были представлены в мэрии города Ванадзор.
Президент АОРА Артем Петросян поэтапно представил собравшимся мероприятия, организованные в рамках проекта, в том числе академические исследования, полевые работы, фокус-группы и социологические опросы, а также семинар-трейнинги, проведенные в городах Ванадзор и Гюмри.
Участники мероприятия получили возможность прямо на месте ознакомиться с «Отчетом устойчивой мобильности» на армянском и английском языках.
Отдельное внимание было уделено результатам программы «Звездный рейтинг для школ». В ходе проведенных работ был оценен уровень безопасности общим числом 40 школ в Ванадзоре и Гюмри. Учитывая важность вопроса, Ассоциация уже приступила к реализации ряда работ в обоих городах, для повышения рейтинга безопасности как минимум по одной школе в каждой из общин. В Ассоциации намерены завершить указанные работы до начала учебного года 2024-2025.
В ходе встречи была также достигнута договоренность о продолжении сотрудничества АОРА и мэрии города Ванадзор в вопросах, относящихся к развитию устойчивой мобильности.