ՎԱՆԱՁՈՐՈՒՄ ՔՆՆԱՐԿՎԵՑԻՆ ԿԱՅՈՒՆ ՇԱՐԺՈՒՆԱԿՈՒԹՅԱՆՆ ՈՒ ԱՆՎՏԱՆԳՈՒԹՅԱՆԸ ԱՌՆՉՎՈՂ ՀԱՐՑԵՐ
«Ավտոարտադրողների Պաշտոնական Ներկայացուցիչների Ասոցիացիա» ՀԿ-ն «Դաշինք՝ հանուն կայուն և կանաչ կառավարման» ԵՄ ֆինանսավորմամբ ծրագրի շրջանակում՝ որպես «Կանաչ նախաձեռնությունների» ենթադրամաշնորհային ծրագրերի մաս, իրականացնում է «Վանաձոր և Գյումրի քաղաքների կայուն շարժունակության ինդեքս» նախագիծը: Ծրագրի մաս են կազմում տարատեսակ ճանաչողական միջացառումները համայնքի, մասնավորապես՝ երիտասարդության և տեղական ինքնակառավարման մարմինների ներկայացուցիչների մասնակցությամբ։ Հերթական նմանատիպ հանդիպումը կազմակերպվեց Վանաձորում սույն թվականի ապրիլի 12-ին։
Միջոցառմանը ակտիվորեն մասնակցեցին Հայաստանի ազգային պոլիտեխնիկական համալսարանի Վանաձորի մասնաճյուղի ուսանողներ և դասախոսներ։ Քննարկմանը միացել էին նաև համայնքապետարանի ծրագրերի բաժնի ներկայացուցիչներ։ Հավաքվածները ծանոթացան շարժունակության ինդեքսի հաշվարկման կարևորությանը, դրա հիման վրա մարդկանց և բեռների տեղաշարժը առավել արդյունավետ կազմակերպելու հնարավորություններին։
Ինչպես և մինչ այդ Գյումրիում կայացած նմանատիպ սեմինարի ժամանակ, փաստարկային եղանակով արձանագրվեցին Վանաձոր համայնքում շարժունակության առանձնահատկություններից որոշները, օրինակ՝ տրանսպորտային միջոցների ընդհանուր թվի կտրուկ աճը, երթևեկության՝ դրանից բխող ծանրաբեռնվածության ու ընդհանուր առմամբ խցանումների թվի աճը, քաղաքում երթևեկության մասնակիցների վարքագծային առանձնահատկությունները ու անվտանգային խնդիրները։ Բաժանվելով խմբերի՝ սեմինարի մասնակիցները բացահայտեցին նշված խնդիրների տեսանկյունից հիմնական թիրախային խմբերը, դրանց առջև կանգնած վտանգներն ու հնարավորությունները։ Առանձին ուշադրություն դարձվեց նաև պոտենցիալ միջամտությունների վրա։
Սեմինարի երկրորդ հատվածում մասնակիցները հնարավորություն ունեցնա նաև պրակտիկ կերպով մասնակցել «Դպրոցների Աստղային Վարկանիշ» ծրագրի մեթոդաբանությամբ մոտակա դպրոցի ճանապարհային ենթակառուցվածքի գնահատմանը։
«Նման ձևաչափով անցկացվող հանդիպումները անչափ կարևոր են շարժունակության խնդիրների շուրջ լայն հասարակական իրազեկվածություն ապահովելու տեսնակյունից», - շեշտում է Արտյոմ Պետրոսյանը։ «Այս առումով մենք առաջին հերթին կարևորում ենք սեմինարներին մասնակցող երիտասարդության ակտիվությունը, քանի որ մոտ ապագայում հենց նրանք պետք է գտնեն համայնքի առջև ծագող հիմնական խնդիրների լուծումներն ու ձեռնամուխ լինեն դրանց իրականացմանը։ Հաճելի է, որ տեղական ինքնակառավարման մարմինները ևս ներգրավված են այս ձևաչափով քննարկումների մեջ։»

В ВАНАДЗОРЕ ОБСУДИЛИ ВОПРОСЫ, СВЯЗАННЫЕ С УСТОЙЧИВОЙ МОБИЛЬНОСТЬЮ И БЕОЗПАСНОСТЬЮ
Ассоциация официальных представителей автопроизводителей реализует проект “Индекс устойчивой мобильности городов Ванадзор и Гюмри”, состоящий из нескольких частей, в рамках программы “Альянс за устойчивое и экологичное управление”, финансируемой ЕС, как часть суб-грантовой программы “Зеленые инициативы”. В рамках проекта также планируется проведение различных познавательных мероприятий с представителями общественности, в частности с участием молодежи и представителей органов местного самоуправления. Еще одна аналогичная встреча была организована в Ванадзоре 12 апреля этого года.
В мероприятии активное участие приняли студенты и преподаватели Ванадзорского филиала Национального политехнического университета Армении. К обсуждению присоединились и представители программного отдела муниципалитета. Собравшиеся ознакомились с важностью расчета индекса мобильности, а на его основе, с возможностями более эффективной организации перемещения людей и грузов.
Как и на аналогичном семинаре, проведенном до этого в Гюмри, некоторые характеристики мобильности в Ванадзоре были зафиксированы в аргументированной форме, например: резкое увеличение общего количества транспортных средств, в результате этого - увеличение дорожной нагрузки и количества пробок в целом, поведенческие особенности участников дорожного движения и проблемы безопасности в городе. Разделившись на группы, участники семинара определили основные целевые группы с точки зрения упомянутых проблем, опасности и возможности, с которыми они сталкиваются. Особое внимание также было уделено потенциальным вмешательствам.
Во второй части семинара участники также имели возможность практически поучаствовать в оценке дорожной инфраструктуры ближайшей школы по методике программы “Звездный рейтинг школ”.
"Встречи, проводимые в таком формате, чрезвычайно важны с точки зрения обеспечения широкой осведомленности общественности о вопросах мобильности", - подчеркивает Артем Петросян. “В этом смысле в первую очередь нам важна активность молодежи, участвующей в семинарах, поскольку в ближайшее время им предстоит выявить основные проблемы, стоящие перед общиной, решения и начать их реализовывать. Приятно, что органы местного самоуправления также участвуют в обсуждениях в этом формате”.