ՇԱՐԺՈՒՆԱԿՈՒԹՅԱՆ ԳԱՂԱՓԱՐԸ ԿԴԱՌՆԱ ԱՎԵԼԻ ՀԱՍԱՆԵԼԻ MOBILITY.AM ՀԱՐԹԱԿԻ ՇՆՈՐՀԻՎ
«Ավտոարտադրողների Պաշտոնական Ներկայացուցիչների Ասոցիացիա» ՀԿ-ն «Դաշինք՝ հանուն կայուն և կանաչ կառավարման» ԵՄ ֆինանսավորմամբ ծրագրի շրջանակում՝ որպես «Կանաչ նախաձեռնությունների» ենթադրամաշնորհային ծրագրերի մաս, իրականացնում է «Վանաձոր և Գյումրի քաղաքների կայուն շարժունակության ինդեքս» նախագիծը, որը բաղկացած է մի քանի մասերից։
Այս ծրագրի շրջանակներում Ասոցիացիան ձեռնամուխ է եղել ստեղծելու Mobility.am հարթակը, որտեղ կհրապարակվեն կրթական մոդուլներ ժամանակակից կայուն շարժունակությանը, էլեկտրական տրանսպորտին և ընդհանրապես այս ոլորտին առնչվող տարբեր կարևոր թեմաների վերաբերյալ։ Դրանք կպատրաստվեն առաջատար մասնագետների մասնակցությամբ և կոչված կլինեն ընդլայնել հասարակական լայն շրջանակների տեղեկացվածության մակարդակը։
«Սկզբնական փուլում մենք նախատեսում ենք Mobility.am հարթակում տեղադրել երկու համապարփակ ուսումնական մոդուլ՝ յուրաքանչյուրը բաղկացած մի քանի թեմայից։ Առաջին մոդուլը նվիրված կլինի քաղաքային շարժունակությանը, դրա կազմակերպման սկզբունքներին և պլանավորման եղանակներին։ Երկրորդ մոդուլում ուշադրության կենտրոնում կպահենք քաղաքային տրանսպորտի էլեկտրականացման խնդիրները, մարտահրավերները և հնարավոր լուծումները։ Նախագծի այս բաղադրիչի գլխավոր նպատակն է երիտասարդների շրջանում բարձրացնել շարժունակության թեմայի նկատմամբ հետաքրքրությունը։ Սա կարևոր է թեկուզ միայն այն պատճառով, որ այս ոլորտին առնչվող ժամանակակից մոտեցումները ենթադրում են տարբեր մասնագետների համատեղ ու ներդաշնակ աշխատանք, ներառյալ տվյալագիտությունը, ճարտարագիտությունը, տնտեսագիտությունը և այլն։ Սա նշանակում է, որ ընդգրկված թեմաները անպայման հետաքրքիր կլինեն տարբեր նախասիրությունների տեր մարդկանց, հիմնականում՝ ուսանողներին», - շեշտում է ԱրտյոմՊետրոսյանը, «Ավտոարտադրողների Պաշտոնական Ներկայացուցիչների Ասոցիացիայի» նախագահը։
Ինչպես և «Վանաձոր և Գյումրի քաղաքների կայուն շարժունակության ինդեքս» ծրագրի մնացած բոլոր բաղադրիչները, այս մեկը ևս իրականացվում է նշված համայքների տարբեր կառույցների հետ համագործակցությամբ, ներառյալ համայնքապետարանը, ուսումնական հաստատությունները, հասարակական կազմակերպությունները։ Ակնկալվում է, որ Mobiliy.am հարթակը համացանցում հասանելի կլինի արդեն ապրիլ-մայիս ամիսներին։

THE IDEA OF MOBILITY WILL BECOME MORE ACCESSIBLE THANKS TO THE MOBILITY.AM PLATFORM
"Association of Official Representatives of Automobile Manufacturers" NGO, within the framework of the EU-funded "Alliance for Better City Governance" project, as part of the "Green Initiatives" sub-grant programs, implements the "Sustainable Development of the Cities of Vanadzor and Gyumri" mobility index" project, which consists of several parts.
Within the framework of this project, the Association has set out to create the Mobility.am platform, where educational modules will be published on modern sustainable mobility, electric transport and various important topics related to this field in general. They will be prepared with the participation of leading specialists and will be designed to increase the level of awareness of wide public circles. "At the initial stage, we plan to install two comprehensive educational modules, each consisting of several topics, on the Mobility.am platform.
The first module will be devoted to urban mobility, principles of its organization and methods of planning. In the second module, we will focus on the problems, challenges and possible solutions of urban transport electrification. The main goal of this component of the project is to increase interest in the topic of mobility among young people. This is important if only because modern approaches related to this field imply the joint and harmonious work of various specialists, including data science, engineering, economics, etc.
This means that the topics covered will definitely be interesting to people with different preferences, mainly students," emphasizes Artyom Petrosyan, the president of the "Association of Official Representatives of Automobile Manufacturers". Like all other components of the "Sustainable Mobility Index of Vanadzor and Gyumri Cities" project, this one is implemented in cooperation with various structures of the mentioned communities, including the municipality, educational institutions, non-governmental organizations. It is expected that the Mobiliy.am platform will be available in April.