ՇԱՐԺՈՒՆԱԿՈՒԹՅԱՆ ԳԱՂԱՓԱՐԸ ԿԴԱՌՆԱ ԱՎԵԼԻ ՀԱՍԱՆԵԼԻ MOBILITY.AM ՀԱՐԹԱԿԻ ՇՆՈՐՀԻՎ
«Ավտոարտադրողների Պաշտոնական Ներկայացուցիչների Ասոցիացիա» ՀԿ-ն «Դաշինք՝ հանուն կայուն և կանաչ կառավարման» ԵՄ ֆինանսավորմամբ ծրագրի շրջանակում՝ որպես «Կանաչ նախաձեռնությունների» ենթադրամաշնորհային ծրագրերի մաս, իրականացնում է «Վանաձոր և Գյումրի քաղաքների կայուն շարժունակության ինդեքս» նախագիծը, որը բաղկացած է մի քանի մասերից։
Այս ծրագրի շրջանակներում Ասոցիացիան ձեռնամուխ է եղել ստեղծելու Mobility.am հարթակը, որտեղ կհրապարակվեն կրթական մոդուլներ ժամանակակից կայուն շարժունակությանը, էլեկտրական տրանսպորտին և ընդհանրապես այս ոլորտին առնչվող տարբեր կարևոր թեմաների վերաբերյալ։ Դրանք կպատրաստվեն առաջատար մասնագետների մասնակցությամբ և կոչված կլինեն ընդլայնել հասարակական լայն շրջանակների տեղեկացվածության մակարդակը։
«Սկզբնական փուլում մենք նախատեսում ենք Mobility.am հարթակում տեղադրել երկու համապարփակ ուսումնական մոդուլ՝ յուրաքանչյուրը բաղկացած մի քանի թեմայից։ Առաջին մոդուլը նվիրված կլինի քաղաքային շարժունակությանը, դրա կազմակերպման սկզբունքներին և պլանավորման եղանակներին։ Երկրորդ մոդուլում ուշադրության կենտրոնում կպահենք քաղաքային տրանսպորտի էլեկտրականացման խնդիրները, մարտահրավերները և հնարավոր լուծումները։ Նախագծի այս բաղադրիչի գլխավոր նպատակն է երիտասարդների շրջանում բարձրացնել շարժունակության թեմայի նկատմամբ հետաքրքրությունը։ Սա կարևոր է թեկուզ միայն այն պատճառով, որ այս ոլորտին առնչվող ժամանակակից մոտեցումները ենթադրում են տարբեր մասնագետների համատեղ ու ներդաշնակ աշխատանք, ներառյալ տվյալագիտությունը, ճարտարագիտությունը, տնտեսագիտությունը և այլն։ Սա նշանակում է, որ ընդգրկված թեմաները անպայման հետաքրքիր կլինեն տարբեր նախասիրությունների տեր մարդկանց, հիմնականում՝ ուսանողներին», - շեշտում է ԱրտյոմՊետրոսյանը, «Ավտոարտադրողների Պաշտոնական Ներկայացուցիչների Ասոցիացիայի» նախագահը։
Ինչպես և «Վանաձոր և Գյումրի քաղաքների կայուն շարժունակության ինդեքս» ծրագրի մնացած բոլոր բաղադրիչները, այս մեկը ևս իրականացվում է նշված համայքների տարբեր կառույցների հետ համագործակցությամբ, ներառյալ համայնքապետարանը, ուսումնական հաստատությունները, հասարակական կազմակերպությունները։ Ակնկալվում է, որ Mobiliy.am հարթակը համացանցում հասանելի կլինի արդեն ապրիլ-մայիս ամիսներին։

ИДЕЯ МОБИЛЬНОСТИ СТАНЕТ ДОСТУПНЕЕ БЛАГОДАРЯ ПЛАТФОРМЕ MOBILITY.AM
“Ассоциация официальных представителей автопроизводителей” реализует проект “Индекс устойчивой мобильности городов Ванадзор и Гюмри”, состоящий из нескольких частей, в рамках программы “Альянс за устойчивое и экологичное управление”, финансируемой ЕС, как часть суб-грантовой программы “Зеленые инициативы”.
В рамках этого проекта Ассоциация поставила перед собой задачу создать платформу Mobility.am, на которой будут публиковаться образовательные модули по современной устойчивой мобильности, электротранспорту и различным, важным сопутствующим темам этого сектора. Они будут подготовлены с участием ведущих специалистов и призваны повысить уровень информированности широких общественных кругов.
“На начальном этапе мы планируем установить на платформе Mobility.am два комплексных образовательных модуля, каждый из которых будет состоять из нескольких тем. Первый модуль будет посвящен городской мобильности, принципам ее организации и методам планирования. Во втором модуле мы сосредоточимся на проблемах, задачах и возможных решениях электрификации городского транспорта. Основная цель данного компонента проекта - повышение интереса к теме мобильности среди молодежи. Это важно хотя бы потому, что современные подходы, связанные с данной областью, предполагают совместную и слаженную работу различных специалистов, включая науку о данных, инженерию, экономику и т. д. Это значит, что затронутые темы обязательно будут интересны людям с разными предпочтениями, в основном студентам”, - подчеркивает Артем Петросян, президент “Ассоциации официальных представителей автопроизводителей”.
Как и все остальные компоненты проекта “Индекс устойчивой мобильности городов Ванадзор и Гюмри”, этот реализуется в сотрудничестве с различными структурами упомянутых сообществ, включая муниципалитет, образовательные учреждения и общественные организации. Ожидается, что платформа Mobiliy.am будет доступна в Интернете уже в апреле-мае.